Коли ви маєте намір придбати монітор, заздалегідь виділіть певний час на ретельне вивчення характеристик, специфіки й особливості роботи цього девайсу. Адже поспіхом зроблений невірний вибір на основі вподобаного зображення, яке видає монітор, може вплинути на ваш комфорт та, зрештою, здоров’я.

З цієї статті ви довідаєтеся про найважливіші деталі, які слід враховувати перед покупкою монітора. Якщо вас зацікавив актуальний рейтинг моніторів, ви можете перейти до його перегляду, натиснувши на посилання.

Зміст статті:

Характеристики

Кожен має різне уявлення про якісне зображення. Тому в процесі вибору монітору варто візуально протестувати його та орієнтуватися у його функціональних показниках.

Тип матриці

Перш за все варто звернути увагу на тип матриці. Він безпосередньо матиме вплив на кути огляду, контрастність, яскравість та час відгуку.

  • TN. Вважається застарілим. Єдиною перевагою перед його новими аналогами є швидкий відгук, який має значення для геймерів. Також вони ідеально підходять для системи моніторингу, торговельного обладнання.
     
  • IPS. Монітори з таким типом матриці набагато краще передають кольори, тому їх обирають для роботи з візуальним контентом. Деякі моделі IPS-моніторів здатні передавати понад 1 млрд кольорів. Додатковим плюсом у цих моніторах є низька затримка (у деяких моделей до 1 мс). Серед недоліків зазначають меншу контрастність і яскравість.
     
  • VA-матриці характеризуються меншою вартістю, кутами огляду майже 180° та насиченим чорним кольором. Затримка в середньому більша, ніж у IPS-матриць, хоча в обох цих типах матриць вона становить приблизно 4-6 мс.
     
  • OLED – матриці, які функціонують за допомогою органічних самосвітних світлодіодів. Мають перевагу в яскравості та контрастності поміж інших типів.

Підсвічування

Сучасні монітори виробляють із використанням світлодіодного (LED) підсвічування матриці. W-LED. Ґрунтується на боковому підсвічуванні білими світлодіодами. Є простим за побудовою та якісним і недорогим у виробництві. GB-LED. Така передача кольорів базується на застосуванні зелених та синіх світлодіодах. RGB LED. Використання червоних, синіх та зелених світлодіодів робить передачу кольорів ліпшою. Розташування підсвічування буває двох типів. Edge-LED. Світлодіоди розташовані по краям екрану. Недолік - в моделях з великою діагоналлю (понад 27 дюймів) можуть виникати засвічені зони. Direct-LED. Підсвічування розташоване по всій площі екрана. Найкраще підходять для широкоформатних моніторів задля уникнення засвічування.

Діагональ, роздільна здатність та щільність пікселів

Найкраще співвідношення діагоналі та роздільної здатності: До 21 дюйма – HD або Full HD. Маленькі екрани, які гарно слугують як другі монітори або периферійні пристрої. 21-27" – Full HD, 2К. Оптимальний розмір для більшості галузей використання. 27+ дюймів – 2К та більше. Для перегляду фільмів та специфічних завдань. Співвідношення роздільної здатності до діагоналі показує щільність пікселів – PPI. Цей показник вказує на кількість пікселів в 1 дюймі. Бітність (розрядність) матриці вказує на те, скільки кольорів може передавати екран. 6 біт (250 тис. кольорів.) Достатньо для офісних комп'ютерів. 8 біт (17 млн кольорів.) Оптимальний варіант для ігор та перегляду фільмів. 10 біт (1+ млрд кольорів.) Така бітність необхідна для фахівців, які працюють з візуальним контентом. 12 біт (69 млрд кольорів). Також підійде для роботи з візуальним контентом. Різниця з попереднім варіантом невелика. FRC (Frame rate control) – технологія, яка покращує передачу кольорів без підвищення бітності. Таким чином можна отримати 10 млн кольорів за 6-бітного шифрування. FRC не підійде для професійного використання.

Контрастність

Це пропорційність світла, яке видає чорний та білий піксель. Більша контрастність – більш насичені кольори. Є 2 види. Статична (CR). Відображається контрастність для чорного та білого пікселів за однакових налаштувань яскравості. Зазвичай це стандарт. Нормальним показником є вже від 400:1. Прикладом найвищої контрастності є OLED-монітори. Їхня контрастність сягає 135 000:1. Динамічна (DCR). Дозволяється регулювати яскравість для білих та темних зон через ПЗ. Це стосується лише Direct-LED екранів (1+ млрд:1).

Яскравість

Це кількість світла, яке може випромінювати білий піксель за максимальних налаштувань. Буде достатньо показника для монітора 250-300 кд/м² за нормальних умов освітлення. Яскравість понад 300 кд/м² актуальна лише для простору з інтенсивним або природнім освітленням.

Частота оновлення екрану

Цей показник вказує на кількість зміни зображення за секунду часу. Вища частота забезпечує плавніше зображення. Для домашніх та офісних моніторів достатньою буде частота 60-120 Гц. Для ігрового та динамічного контенту бажана частота від 144 Гц, аби зображення було плавним.

Час відгуку

Ця характеристика показує час зміни зображення. Вона обернено пропорційна частоті оновлення дисплею: чим частота вище, тим менший час відгуку. Виміряти відгук можна кількома способами. GtG – це час перемикання пікселя між різними відтінками сірого. MPRT вказує на швидкість зникання залишкового зображення. Висока затримка MPRT створює в динамічних сценах розмиття рухів. Оптимальний показник – 4 мс.

ДОДАТКОВІ КРИТЕРІЇ

Окрім основних характеристик варто звернути увагу і на додаткові деталі.

Форма дисплея. Не впливає на якість зображення. Проте екран з вигнутими краями дозволяє більше охопити зором побачене. Особливо це буде помітно на широкоформатних екранах.

Регулювання положення екрану. Можливість регулювати кут нахилу та висоту монітора впливатиме безпосередньо на положення користувача за ПК, що є важливим для здоров’я.

Також в деяких моделях для зручності можна змінювати просторове положення екрана та за можливості прикріпити його на стіну для заощадження місця на столі.

Покриття екрану

Напилення екрану буває глянцевим та матовим. Перше підкреслює передачу кольорів. Але вибагливе у догляді та неадекватно відображає картинку за природного освітлення. Друге ж має зворотні властивості.

Роз'єми для підключення

Для передачі відео:

  • HDMI. Дозволяє під’єднати кілька дисплеїв, підтримує якість 2К та вище.
  • DisplayPort (DP). Аналог HDMI. DVI.
  • Актуальний для старих ПК.
  • Має обмеження максимальної роздільної здатності 1920×1200. VGA (D-Sub).
  • Аналог DVI. USB.

Корисно при підключенні додаткового монітора за відсутності інших відеороз'ємів. В більшості нових моделях моніторів присутні бездротові інтерфейси Wi-Fi або Bluetooth.

Порти для підключення периферії:

  • Jack 3.5 mm.
  • Роз'єм для підключення аудіодевайсу.
  • USB - для підключення мишки, клавіатури, карти пам’яті.

Додаткові технології:

  • Flicker Free (усунення мерехтіння монітора).
  • Low Blue Light (зменшення кількість синього світла).
  • Датчик освітлення (автоматичне регулювання яскравості зображення).
  • Синхронізація із відеокартою.
  • Для відеокарт NVidia потрібна технологія G-Sync, для AMD – FreeSync.
  • Датчик присутності (автоматичне вмикання та вимикання, орієнтоване на присутність користувача).
  • Заводське калібрування кольору (забезпечує оптимальну передачу кольорів).
  • Цифрове ТБ (підключення тюнера та використання монітора як телевізор).
  • 3D (для перегляду фільмів у 3D-окулярах).
  • PBP (одночасне відображення інформації з двох і більше джерел).
  • Вбудовані динаміки.
  • Вбудована WEB-камера.
  • Сенсорний екран.

Отже, для різних категорій користувачів ПК є власні необхідні критерії монітора. Але витративши небагато часу для їх визначення, буде неважко зупинити свій вибір і на оптимальному для вас моніторі.